20

Bře, 2016

Raw food neboli syrová strava je způsob stravování, kdy se potraviny jako například ovoce, zelenina, ořechy, naklíčené luštěniny nebo některé houby, konzumují v co nejpůvodnější podobě. Co nejpůvodnější podobou se rozumí jídlo přímo čerstvé, ohřáté nebo usušené do teploty 42–45 °C. Za syrové potraviny se dají považovat i potraviny zmražené, pokud je potřebujeme nějak uchovat pro delší životnost.

Vždyť jíst pouze chemicky a tepelně upravované potraviny, tučné maso a čokolády není zrovna nejlepší způsob obživy.

Proč by ale vlastně měla být syrová strava pro nás prospěšná? Určitě vás hned napadne, že takovým stravováním do těla nedostanete všechny potřebné látky, jako jsou například různé vitamíny, bílkoviny atd. Opak je ale pravdou, tím že se potraviny nijak tepelně neupravují, si zachovávají všechny potřebné vitamíny, minerály a enzymy. V podstatě všechny enzymy se ničí teplotou nad 45 °C, tím se pro nás jídlo stává hůře stravitelné. Pro lepší představu uvedu konkrétní příklad na zelenině. Syrová zelenina nám leží v žaludku hodinu, zatímco vařená asi tři. Hlavní funkcí enzymů v těle je účastnit se veškerých pochodů probíhajících v buňce a zabezpečovat trávení živin přijatých v potravě. Pokud ale konzumujeme pouze tzv. „mrtvou“ a chemicky upravovanou stravu, naše tělo si trávicí enzymy musí tvořit samo, místo toho, aby je přijímalo rovnou v potravě. Tím tělo spotřebovává hodně energie, která by se mohla využít někde jinde. Důležité je také zmínit, že tento způsob stravování musí být dodržován bez jakéhokoliv nepřírodního přidaného cukru. Sůl je povolena pouze mořská nebo himalájská, a to co v nejmenším množství. Možná vás taky napadne otázka, proč právě 42–45 °C? Proč zrovna při této teplotě by se potrava měla stát „mrtvou“? Na to existuje jednoduché vysvětlení, jen si vezměte, co by se asi stalo s vaším tělem, kdyby se přehřálo na teplotu vyšší než 45 °C.

2504bbc4635c0b6b792a4211ef1a9ae6512a99b5-768

Samotnou mě zajímalo, jak všechno vlastně funguje a jak se projeví tento způsob stravování na mém těle. Všude jsem se dočítala, jak se lidé na raw stravě cítili lépe, svěží, odpočatí… A tak mi to nedalo a sama na sobě jsem zahájila zkoušku. Dva týdny jsem se stravovalo pouze syrovou stravou a musím říct, že prvních pár dní jsem pociťovala úplný opak. Toto období vitariáni nazývají obdobím detoxikace, kdy se tělo zbavuje všech škodlivých látek. U každého trvá jinak dlouho, v rozmezí několika dnů až týdnů. Nicméně potom, co jsem těžší období překonala, jsem se opravdu začala cítit lépe, odpočatá, měla jsem i dost energie a daleko lépe se mi spalo. Jediným problémem bylo, že posledních pár dní už jsem nevěděla co jíst, bylo to pořád to samé dokola. Při představě, že bych měla sníst další zeleninový salát, do kterého si nemůžu dát ani sýr nebo trošku dresinku, aby jídlo mělo nějakou chuť, se mi zvedal žaludek. A tak jsem to vzdala. Na druhou stranu určitě jsem objevila i mnoho chutných raw jídel, které v mém jídelníčku zůstaly. A tak si myslím, že vydržet na raw stravě vyžaduje opravdu silnou vůli.

Hodně lidí zastává názor, že syrová strava je hloupost a že vitariáni jsou blázni. Kritici by asi tento způsob stravování měli nejdříve vyzkoušet, než ho začnou negativně hodnotit. Věřím, že by se řadě masožravců, milovníků dortíků a jiných sladkostí otevřely oči. Vždyť jíst pouze chemicky a tepelně upravované potraviny, tučné maso a čokolády asi taky není zrovna nejlepší způsob obživy.

Lucie Tůmová