20

Bře, 2016

Je vůbec možné, aby příběh o devětapadesátiletém mlčenlivém muži, který se pokouší spáchat sebevraždu, vyvolal pobavený úsměv na rtech? Švédskému spisovateli Fredericku Backmanovi se to v románu Muž jménem Ove povedlo. Rozehrál příběh plný překvapivých zvratů, příběh touhy po něčem lepším, příběh plný opravdového přátelství a věrnosti.

Hlavní hrdina Ove je cynický a někdy až zlý dědek, který je po celý život věrný automobilům značky Saab a který dodržuje ve svém životě přísná pravidla. Jeho nejlepší přítel zase odjakživa kupuje značku Volvo. Jenže právě nejlepší přítel Oveho spáchá neskutečnou vlastizradu, když si nečekaně pořídí BMW. „On si koupil Volvo a bylo to v pořádku do doby, než si dovezl BMW.“ Po chvíli čtení však čtenář objevuje pod zatrpklou slupkou nerudného chlapa, který se už vzdal pocitu radosti, velké lidské srdce.

Příběh dokáže rozesmát i rozbrečet, občas překvapí neočekávaným přátelstvím. Už jen hlavní postava, rozmrzelý, pravidla milující Ove, je velmi vydařená. Čtenáři se může zdát až absurdní, když si po přečtení knihy uvědomí, že si ho rozmrzelý Ove zcela získal. Dobro může být zcela nenápadné. Když se několikrát vydáte s Ovem na trasu do minulosti, která vám pomůže pochopit, co všechno si hrdina prožil, určitě budete shovívaví a omluvíte jeho chování.

Frederick Backman dal příběhu svoji autorskou originalitu. V přesném poměru namíchal do života hlavního hrdiny nostalgii, realitu, vtip, smutek i otevřenou upřímnost.

Proč je tedy důležité mít rád Saab? To si musíte zjistit sami.

Kateřina Drápelová

Profil knihy na Databázeknih.cz zde.