13

Úno, 2017

Je možné, že kin-ball (někdy se mu říká omnikin) je pro vás úplnou novinkou. A není se čemu divit. Tento sport totiž vznikl teprve před třiceti lety. Jeho pravidla zformuloval kanadský profesor Mario Demers (*1966) z Quebecké univerzity.

Při své vědecké práci dostal za úkol vyřešit zapeklitý problém – jak donutit líné Kanaďany, aby víc běhali, a prospívali tak svému zdraví. A tak Mario vymyslel kolektivní, fyzicky náročný sport, který je nejen o běhu, ale hlavně o velké legraci a sehranosti týmu.

K hraní kin-ballu kromě míče nepotřebujete téměř nic. Uměle vytvořený sport má lehká pravidla. Jeho vynálezce tvrdí, že se dá naučit za necelých 15 minut! Hra byla poprvé oficiálně představena jako léčebná metoda pro děti, které mají problémy s prosazením se v kolektivu. Úspěch ve hře je spojoval a i ti nejvíc stydliví se nechali hrou strhnout a zapadli bez problémů mezi vrstevníky. Kin-ball se pak začlenil do hodin tělocviku a čím dál častěji se objevoval na veřejných hřištích. V roce 2000 pronikl do Evropy a o pár let později i do ČR. V současnosti si jeho milovníci přejí kin-ball vidět i na olympiádě. Třeba se brzy dočkáme…

DSC_0632

Ať jste malý, tlustý, vytáhlý nebo pomalý či obrýlený, při kin-ballu je to celkem fuk. Důležité je, aby celý tým fungoval jako celek. V jednom družstvu jsou minimálně čtyři hráči. V tomto případě se na hřišti utkají dva týmy. Lepší ale je, když se ke hře sejde 12 hráčů. Ti vytvoří týmy a hra je ještě zábavnější. Hřiště má rozlohu 20 x 20 metrů (někdy bývá i trochu menší). Družstva se od sebe liší dresy. Speciální kin-ballový míč má v průměru 122 centimetrů a váží zhruba jeden kilogram. Jeho cena se pohybuje okolo 7500 korun. Pozor! V některých sportovních zařízeních se dá míč i půjčit.

Cílem hry je odehrát míč tak, aby ho soupeři nechytili a balon se dotkl země. Hra začíná odpalem zeleného týmu. Rozehrávač zakřičí: „Modrá“. To znamená, že soupeři v modrých dresech míč chytají. Pokud se jim podaří, seběhne se celý tým k tomu, kdo míč polapil, a jeden z nich opět rozehraje: „Červená“. Teď zpozorní červení. Jenže míč se jim nepodaří chytit a obří balon spadne na zem. V tom momentě modrý i zelený tým získávají bod. Červený tým má zase možnost rozehrát. Pokud se na hřišti sejdou jen dva týmy, nemusejí se vykřikovat barvy. Je jasné, že se mezi sebou v chytání střídají.

Proč kin-ball vyzkoušet?

  • Podle výzkumu americké univerzity v Alabamě se pohybuje každý hráč nejméně 72 procent herního času.
  • Hrají spolu obě pohlaví (dobrý důvod k seznámení).
  • Naučí hráče spolupracovat s ostatními spoluhráči (to se může hodit).
  • Hrát může i naprostý sportovní antitalent (tým ho podrží).

Adam Pohořilský