20

Bře, 2016

Co je to paleo strava a jaký je její původ? Jde o pradávný způsob stravování našich předků. A jak už z názvu vyplývá, mluvíme o lidech, kteří žili v období paleolitu. Tedy lovci a sběrači. Paleolitičtí lidé lovili divoká zvířata (ryby, ptáky, koně, jeleny, bizony…) a sbírali jedlé rostliny (různé druhy kořínků, plodů). Jejich strava obsahovala i vejce, hmyz a malé plazy.

Celá myšlenka paleo stravy je postavena na tom, že člověk by měl jíst to, co pro něj bylo stvořeno. Vědci tvrdí, že paleolit trval 2–3 miliony let a lidské geny se za tu dobu nestihly změnit. Ovšem naše stravovací návyky zaznamenaly změnu obrovskou. Souvisí to především se vznikem zemědělství. Do našeho jídelníčku přibyly potraviny, které nejsou příliš vhodné pro náš organismus.

Dopustit na ni nedají Miley Cyrus nebo Jessica Biel.

Dnešní „paleo lidé“ se proto vyhýbají mléku (a celkově mléčným výrobkům), luštěninám, obilovinám, rafinovaným olejům a cukru. Právě cukr je označován za největšího zabijáka 21. století spolu s palmovým olejem, který je obsažen v téměř všech výrobcích, které konzumujeme. Paleo lidé do své stravy zahrnují ovoce, zeleninu, libové maso, ryby, mořské plody a ořechy. Vynechávají sacharidy a nikdy si nedávají přílohu v podání brambor nebo rýže.

Tento způsob stravování je určen především pro zvýšení výkonnosti a zlepšení zdravotního stavu. Pomoci může i lidem, kteří trpí nespavostí nebo výkyvy nálad.

Je tedy zřejmé, že se nejedná o dietu, která je zaměřena na úbytek váhy, přesto je paleostrava velkým hitem dietářů. Dopustit na ni nedají třeba Miley Cyrus nebo Jessica Biel. Především na internetu najdete mnoho příspěvků a článků, ve kterých vám „fanatičtí“ vyznavači budou tvrdit, jak je paleo strava zázračná a že se jim povedlo zhubnout přes 10 kg.

Pochopitelně najdete i příspěvky, ve kterých popisují lidé negativní zkušenosti. V okamžiku, kdy přestanete dodržovat paleo stravu a zařadíte do svého jídelníčku potraviny, které jste jedli před tím, následuje jojo efekt. Nakonec můžete klidně nabrat ještě dvakrát až třikrát tolik, jak upozorňují odborníci. Pokud se opravdu chceme přesvědčit, jak paleo dieta funguje, budeme ji muset vyzkoušet na vlastní kůži. Ať už má pro nás pozitivní, či negativní vliv. Pokud hledáte cestu, jak se zdravě stravovat, nebo jste věčný dietář, proč to nezkusit?