20

Bře, 2016

Film REVENANT Zmrtvýchvstání byl nominován na Oscara v mnoha kategoriích. Například hlavní a vedlejší herecká role, kamera, střih nebo vizuální efekty. Zlaté sošky film získal nakonec tři. Za hlavní mužskou hereckou roli, za režii a za kameru.

Hlavní hrdina se jmenuje Hugh Glass (Leonardo DiCaprio). Je to velmi zkušený lovec, který přežil střet s indiány. Tato scéna se odehrává již na samém začátku filmu. Společně s dalšími lovci, kteří přežili právě tento incident, je na cestě do nejbližší pevnosti, kde by mohli najít záchranu. Severní Dakota je ale obrovská, neprozkoumaná a hlavně divoká, a proto několik desítek kilometrů ke spáse je jako peklo. Velmi mě zamrzelo, že trailery k filmu ukazovaly většinu zajímavých částí příběhu a dokonce i událost, která by se dala označovat za nehezký spoiler. Příkladem by mohl být boj s medvědem, o kterém slyšel snad každý.

Leo v hlavní roli si malého zlatého raráška zasloužil.

Právě o boj s medvědem se opírá celý příběh. Samotná scéna je dechberoucí a následující hodiny budete přemýšlet, jak to ti filmaři vlastně udělali. Po této scéně, kdy je Hugh Glass vážně zraněn, se budoucí plány lovců mění doslova z minuty na minutu, protože zraněný nemůže chodit a skupinku stále ohrožují indiáni. Výsledkem je, že se všichni rozdělili na dvě části a s Hughem zůstává  pouze jeho nevlastní indiánský syn (Forrest Goodluck), lovec Fitzgerald (Tom Hardy) a  Bridger (Will Poulter).

revenant-02

Nebylo by to ale drama, kdyby nenastaly potíže. Právě v tuto chvíli se začíná projevovat survival složka filmu. Hugh se znenadání ocitá sám a musí se, zraněný po útoku, zachránit. Ovšem tím, jak se příběh točí kolem Glassova putování, jsem měl pocit, že byl mírně upozaděn scénář a hlavně osudy dalších postav. Na konci jsem si dokonce říkal, že jsem nedostal šanci do scénáře více nahlédnout. Moc tomu nenapomáhaly ani podivné flashbacky. Co se týče zranění, ve filmu není zcela jasná časová posloupnost, což přináší podivný pocit, když v jedné scéně je protagonista neschopný chodit bez zastávek a v druhé si náramně vykračuje pouze s holí. Konec, kdy se hlavní hrdina s hlavním záporákem honí jako kočka a myš za účelem pomsty, je jen pouhá třešnička na dortu.

revenant-xlarge

Leonardo DiCaprio (uprostřed) a režisér Alejandro González Iñárritu (vlevo) při natáčení filmu REVENANT Zmrtvýchvstání

Ovšem tam, kde scénář padá až k průměru, zpracování exceluje do hvězdných výšin a nominace za střih, kameru, hudbu, kostýmy a další obory dávají hned smysl. Audiovizuální zpracování bere dech a perfektní kamera oscarového kameramana Lubezkiho se stejně dobrým střihem pouze umocňuje nezapomenutelnou atmosféru americké divočiny. Po většinu času se budete pouze kochat přírodními scenériemi za znění úžasné hudby. Nemluvě o tom, že film byl natáčen v opravdové divočině v těžkých podmínkách, což absolutně mění mínění například o plavání v ledové řece nebo spaní ve vnitřnostech.

I přes všechna úskalí scénáře se ovšem REVENANT Zmrtvýchvstání řadí mezi špičku současné kinematografie. Od hereckých výkonů až třeba po kostýmy. Jsem přesvědčen, že Leo v hlavní roli si malého zlatého raráška zasloužil.

Miloš Hrůza

Profil filmu na ČSFD.cz zde.