2

Dub, 2015

Velmi zřídka bývám tak mile překvapen filmem, který až do samotné premiéry uniká mé pozornosti. Kingsman: The Secret Service je divoká, nekorektní, místy hodně odvážná jízda nezakrytě se hlásící k bondovské tradici, stále však zcela svébytná.

Na úvod je nutno zmínit, že díla tohoto typu je nutno brát s dostatečným nadhledem. Samozřejmě, zápletka je schematická: v jádru dobrá hlavní postava, nepřízeň osudu, náhlá druhá šance, padouch, který chce zničit svět (tedy spíše „uzdravit“ ) způsobem uvěřitelnějším, než lze najít v mnoha serióznějších filmech, několik dobrodružství agenta 007 nevyjímaje, zkoušky, po nichž zbude hlavní hrdina a shodou okolností jediná zástupkyně něžnějšího pohlaví, přičemž jejich osud rozhodne pochybný závěrečný test, takže i poražený je morální vítěz…

Nekorektní, místy hodně odvážná jízda nezakrytě se hlásící k bondovské tradici, stále však zcela svébytná

Tato plánovitost však v žádném případě neznamená nudný scénář, právě naopak – slouží jako nosná konstrukce pro přehršel nápadů, vtipů a překvapivých zvratů.Pokud je někomu tato neoriginalita v kombinaci s místy přímočarým humorem a snahou být za každých okolností „hustodémonsky krutopřísný“ proti srsti, při zamyšlení nad hrůzostrašným sociálním podtextem už bude nejspíš vyskakovat z kůže – aby se ústřední postava dostala mezi aristokratickou smetánku, musí s notnou pompou odhodit svůj původ, a tedy i „plebejce“, kteří ji v jeho společenském vzestupu brzdí. Zaměření na konkrétní diváckou skupinu je zde znát, což mě přivádí k myšlence, že věkové diagramy návštěvníků/hodnotitelů by se měly dělat častěji, nejen u Fifty Shades of Grey.


Dost ale bylo zahlcování stránky kritikou, neb Kingsman si jí rozhodně tolik nezaslouží – už samotné jméno Matthew Vaughn slibuje neobyčejný zážitek. Film se nachází kdesi mezi bondovkou a parodií na ni, přičemž zvládá být tu zábavnější, tu akčnější (kostel – scéna naprosto šílená, dynamická a přitom přehledná, což ostatně platí pro celý vizuál), tu dokonce citově opravdovější. Tyto přechody jsou až obdivuhodně bezešvé. Z plátna navíc přímo dýchá nadšení, hravost a volnost, se kterými byl tvořen – od značné brutality, přes ohňostroj až po švédskou princeznu.
nwy8lvx2srrhlgrlzaa5
Herecké výkony není potřeba příliš rozebírat: Co postava, to perla: rozvážný Michael Caine, elegantní Colin Firth (Proč jen nikdy nebyl Bondem?), šišlající záporák Samuel L. Jackson, jeho osobní strážkyně Sofia Boutella či příjemně překvapující Taron Egerton.

Kingsman: The Secret Service není film pro každého, pokud vám ale jeho humor sedne, půjde, jak název napovídá, o skutečně královskou zábavu. Už hodně dlouho jsem se v kině tak nepobavil.

Drahomír Havlíček


Profil filmu na ČSFD.cz