21

Říj, 2014

Ve volných chvílích, a pro ty jsou prázdniny jako stvořené, ráda vytáhnu ze své knihovny nějakou dobrou knížku. Ani toto léto nebylo výjimkou a místo zírání na televizní obrazovku jsem začala nahlížet do knihy. Jelikož jsem velký milovníkem divadla, usoudila jsem, že by bylo vhodné nějakou ze svých oblíbených her prostudovat v knižní podobě. Proto jsem neváhala s výběrem a zalistovala jsem v knize Hrdý Budžes od Ireny Douskové, která se stala předlohou ke stejnojmenné divadelní hře.

Ačkoli znám představení v podání Báry Hrzánové nazpaměť, překvapilo mě pár (musím říct že milých) odlišností. Knížku jsem hltala slovo od slova a vybavovala jsem si, jakými gesty Helenka předvádí zážitky ze svého nedospělého života. Autoři při divadelním zpracování některé pasáže knihy vypustili. Občas se mi pak stávalo, že jsem si nedokázala tyto situace představit tak barvitě. Ale to vůbec ničemu neublížilo. Naopak mě to utvrdilo v přesvědčení, že je vždy dobré sáhnout po knižní předloze.

Děj je knihy velice prostý a vtipný. Malá Helenka Freisteinová, žákyně 2. – 4. třídy základní školy, vypráví očima osmileté dívky svůj příběh. A tak nahlédneme nejen do života její rodiny a spolužáků, ale i do snů, které se jí občas zdají. A samozřejmě do života samotné Helenky. Okamžiky, kdy se Helenka snaží dostat do života dospělých, působí velice humorně. Dětským způsobem nevhodně užívaná cizí slova komičnost dokonale umocňují.

Pokud si chcete zavzpomínat na svá dětská léta, nebo naopak zjistit, jak vypadá svět vnímaný dětskýma očima, pak tuto knihu vřele doporučuji.

Kateřina Veselá

Foto: Obr. 4 ROKOSKA. http://www.karaoketexty.cz/fotky/hrdy-budzes-39970/270628 [online]. [cit. 25.9.2014]. Dostupný na WWW: http://img.karaoketexty.cz/img/artists/39970/hrdy-budzes-270628.jpg