17

Zář, 2014

Celým jménem Timothy William Burton je americký filmový režisér, známý především pro osobitý přístup k práci, které zasvětil celý svůj život. Ve svých šestapadesáti letech je již naprostou legendou ve svém oboru. Jeho snímky jsou převážně temnějšího rázu a využívají velice osobité formy záběrů. I přes jeho poměrně velký úspěch jsme se rozhodli vám jeho osobu přiblížit, jelikož si za svou dlouholetou kariéru plnou úspěch zaslouží větší pozornost.

S filmem začal ve dvaceti letech a to prvotně jako kreslíř na filmu Liška a pes od společnosti Disney. Pár let poté však nastartoval svou vlastní cestu k režisérským úspěchům, a to snímkem Island of Doctor Agor. Ten si získal patřičné ocenění a cesta Tima Burtona se začala vyvíjet dobrým směrem. Postupem času se vypracoval do jednoho z nejvíce diskutovaných a osobitých umělců v tomto oboru. Po dalších revolučních filmech jako Batman, Střihoruký Edward, Ospalá díra, Karlík a továrna na čokoládu, a jiné, se Burton dostal do popředí celého odvětví filmu. Kritiky je jeho tvorba hodnocena převážně výstředně. Buďto se setkává s velikým úspěchem, nebo naprostým zatracením. To už je ale otázka vkusu.

Nám osobně jeho filmy připadají zajímavé a plné nápadů. Tim si ve své tvorbě dovolí to, co by spousty z jeho kolegů ani nenapadlo. Herecké zastoupení v jeho filmech je převážně kvalitní, a samotní herci do jeho díla přináší zajímavou a zcela odlišnou atmosféru, než je zvykem u jiných režisérů. Příkladem může být například Johnny Depp a jeho dlouholetá spolupráce s tímto významným člověkem.

Matoušek, Doležal

Zdroj fotky:

NEUVEDENO. http://imageserver.moviepilot.com [online]. [cit. 17.9.2014]. Dostupný na WWW: http://imageserver.moviepilot.com/tim-burton-creepy-tim-burton-short-makes-its-way-to-the-net.jpeg?width=1280&height=960