21

Říj, 2014

Komiksová kniha Mýty: Legendy v exilu představuje propojení evropských pohádek s detektivkou a určitě zaujme fanoušky detektivního žánru, lidové slovesnosti i fantasy. Nenechte se oklamat informací, že se jedná o komiks: dílo je primárně určeno dospělým a teenagerům.

Autorem Mýtů je Bill Willingham, grafického zpracování Lan Medina (kresba tužkou), Steve Leialoha (kresba tuší), Craig Hamilton (opět tuš) a Sherilyn van Valkenburh. Překlad pravděpodobně pro Viktora Janiše nebyl nic těžkého: pohádkové postavy mluví v originále běžnou hovorovou angličtinou.

Země pohádek byla dobyta „nepřítelem“, jakýmsi univerzálním, nicméně veskrze pohádkovým zloduchem. Okolnosti zběsilého útěku obyvatelů tohoto království do naší všední reality jsou nám osvětlovány postupně.

Hlavní dějová linie sleduje postup vyšetřování podle všeho brutální vraždy Šípkové Růženky. Detektiv, známý jako Z. Vlk, musí záhadě přijít na kloub, aniž by se rozčiloval nad tím, že s ním většina podezřelých jedná se zjevným despektem a připomíná mu jeho nepříliš slavnou minulost. (Například aféru se zničením domečku prasátek.) U toho snáší všechny špičky ze strany své nadřízené Sněhurky. Moc nepomáhá, že si spolu obžalovaní vyřizují účty Modrovousovým oblíbeným způsobem. (Nožem.)

Široká škála postav umožní každému čtenáři najít si své oblíbence, s někým se ztotožnit: líbí se vám víc nikdy se nepodřizující rebel Jack, zanedbaný Vlk se silným smyslem pro spravedlnost, emancipovaná Sněhurka, citlivá Kráska, nebo uhlazený lord Zvíře? Barevnost detailních, precizně propracovaných ilustrací

Tereza Kovácsová

Foto: Obr. 5 AUTOR NEUVEDEN. http://25fps.cz/2014/myty-1-legendy-v-exilu/ [online]. [cit. 25.9.2014]. Dostupný na WWW: http://25fps.cz/wp-content/uploads/2014/05/myty11-671×1024.jpg