16

Zář, 2014

Mou oblíbenou sekcí filmového masivu ČSFD je žebříček nejrozporuplnějších filmů. Snímek z roku 1977 Mazací hlava (Eraserhead) se sice přímo do této sekce neřadí, ale rozhodně to není film pro každého.

Režisérem, scénáristou i autorem hudby je David Lynch. V hlavních rolích pak působí Lynchova stálice Jack Nance jako mladík Henry a Charlotte Stewart jako jeho přítelkyně Mary. Celý děj filmu se točí výhradně kolem jejich novorozeného dítěte, jež je hříčkou přírody (nebo snad něčeho jiného?), a poté kolem Henryho počínajícího šílenství, když ho Mary opustí a zanechá s podivných tvorečkem o samotě.

A co od filmu čekat? Vtáhne nás do továrního prostředí, jehož deprese a chlad jsou umocněny černobílou podobou filmu. Chvíli trvá, než na vás atmosféra filmu dolehne, zpočátku jen tiše sledujete a čekáte, co se bude dít. Pravdou je, že se toho mnoho nepoděje. Záměrem režiséra nejspíše bylo vzbudit v divácích empatii a zároveň odpor a znechucení. Nejedná se o horor, přesto hlavní roli hraje strach. Přesněji řečeno strach z bezvýchodné situace. Můžeme v něm najít myšlenkové pochody při rozebírání nicoty a zárodky nezdravé fantazie, které se rodí kupříkladu z obyčejného syčení vody v ústředním topení. Útroby jednoho spoře zařízeného bytu a hlasité ticho v silném kontrastu se sžíravým řevem dítěte, o něhož se matka nedokázala starat, tvoří pomyslné vězení v životě jednoho člověka. Ve filmu se moc nemluví, scéna je podbarvená většinou jen zlověstným hučením, ale téměř v závěru filmu se pak zjeví nadpozemská píseň „In Heaven“, jejíž podmanivé tóny se vám zahryznou do (s)vědomí, mozku nebo duše jako slizký červ (na které film rozhodně nezapomíná). Zkrátka skrz naskrz netypický filmový zážitek.

Jakým divákům bych mohla film doporučit? Rozhodně všem podivínům, těm, co je nic moc nepřekvapí, umělcům, mimozemským bytostem a možná i těm, co si rádi hrají s plastelínou. Obecně však člověk, který je schopen film ocenit a neoznačí ho automaticky za plod čirého bláznovství, je schopen vnímat sílu prázdna a ticha stejně jako komické situace, napětí či emoce v divácky přístupném filmu.

Kamila Hejsková

Zdroj obrázku:

NEUVEDENO. http://www.realfilm.cz [online]. [cit. 17.9.2014]. Dostupný na WWW: http://www.realfilm.cz/bilden/retro_legendy/Eraserhead/eraserhead_bild_01.jpg