16

Zář, 2014

Bere, nebo nebere? To je ústřední téma jedné z nejznámější Gogolovy hry – Revizor. Úplatky, nespravedlnost, moc peněz, korupce, podvody a lidská tupost jsou problémy, které byly aktuální v době, kdy Gogol toto dílo napsal, stejně jako jsou aktuální dnes. Proto je tato satirická komedie velmi úspěšná.


Od roku 2006 máme možnost vidět tuto inscenaci na prknech Stavovského divadla. Hlavní roli vykutáleného lenocha, který se nedopatřením stane revizorem, hraje oblíbený český herec Saša Rašilov. Hereckou špičkou v této hře je Miroslav Donutil, který ztvárňuje roli hejtmana města. Jeho ženu můžeme vidět v podání Jany Bouškové, jejich dceru hraje Antonie Talacková. V dalších rolích se objevují: Jan Novotný, František Němec, Vladimír Javorský, Jan Bidlas a další.

S touto klasickou hrou si režisér Michal Dočekal poradil velmi dobře a za zmínku určitě stojí i scéna pod vedením Davida Marka, který si pohrál s iluzí hotelového pokoje a jeho „dvojdveří“ nebo také s provedením venkovního bazénu, kde hladinu simulovala tmavě modrá tkanina vlnící se za pomoci skrytých pomocníků pod jevištěm.

Zuzana Krejzková, která měla na starost kostýmy, nám ukázala Sašu Rašilova pouze v trenýrkách a županu, což ženské publikum určitě uvítalo. Celý jeho moderní vzhled podtrhlo netradiční „číro“. Dále také krásnými šaty podtrhla ženskost Jany Bouškové.

Text této hry si herci upravili a myslím si, že ho stále aktualizují. Důkazem toho byla také nezapomenutelná vsuvka Miroslava Donutila „slovo sem, slovo tam“, kterou dokonale imitoval hlas Miloše Zemana a pobavil tím celé publikum. Jediné, co se mi na hře nelíbilo, bylo zdlouhavé hádání mezi Dobčinským a Bobčinským. Zbytečně opakovali to samé, vstupovali do řeči sobě i ostatním, což bylo často nudné a zdržovalo děj.

Celkově bych hru hodnotila kladně a určitě bych neváhala navštívit ve Stavovském divadle podobnou inscenaci s tolika zvučnými jmény, jako měla tato komedie.

Soňa Chloupková

Zdroj obrázku:

NEUVEDENO. http://kvety.kafe.cz [online]. [cit. 17.9.2014]. Dostupný na WWW: http://kvety.kafe.cz/media/photos/2012/04/03/29750-rasilov.jpg