7

Lis, 2014

Historicky prvním českým držitelem Ceny Akademie se stal v roce 1949 malý chlapec Ivan Jandl za mimořádný dětský herecký výkon ve švýcarsko-americkém filmu Poznamenaní. Zatím posledního Oscara pro Českou republiku získala 24. února 2008 Markéta Irglová za původní píseň Falling Slowly pro film The Once , kterou napsala společně s irským písničkářem Glenem Hansardem.

Prvním československým filmem, který získal sošku za nejlepší zahraniční film, je snímek Obchod na korze. Stalo se tak v roce 1965. Film natočilo podle literární předlohy Ladislava Grossmanna režisérské duo Ján Kadár a Elmar Klos. Příběh oceněného filmu se odehrává za druhé světové války v malém městě na Slovensku.

Další sošku za nejlepší cizojazyčný snímek si v roce 1967 odvezl do Československa Jiří Menzel za adaptaci knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky s Václavem Neckářem v hlavní roli. Příběh se odehrává za druhé světové války a vypráví o mladičkém Miloši Hrmovi, který na malé železniční stanici dospívá v mladého muže.

Obrovský úspěch přináší světově proslulému režisérovi Miloši Formanovi film Přelet nad kukaččím hnízdem. Snímek získává v roce 1976 celkem pět Oscarů ve všech hlavních kategoriích. Cenu za nejlepší režii Miloš Forman obdrží i v roce 1985, kdy Amadeus „uloupí“ celkem osm sošek, kromě režie další dva české úspěchy (nejlepší výprava Karel Černý, nejlepší kostýmy Theodor Pištěk). Přestože zmíněné filmy vznikly v době, kdy M. Forman žil v USA, a přestože je nemůžeme označit za české filmy, právem můžeme být pyšní na český „podíl“.

Rodinná spolupráce režiséra Jana Svěráka s otcem Zdeňkem Svěrákem přinesla plody v roce 1997, kdy z USA do ČR přivezli po dlouhých 29 letech další ocenění za český film Kolja.

studenti semináře tvůrčího psaní a mediální výchovy

http://cdn.rickey.org/wp-content/uploads/2014/06/Academy-Updates-Oscar-Rules-to-Avoid-Disqualifications.jpg